Teksty kultury do matury” to cykl pokazów spektakli z repertuaru Teatru Zagłębia połączonych z wykładami, które będą poświęcone omówieniu najważniejszych aspektów wybranych dzieł oraz wskazaniu różnych sposobów ich lektury.

 

Młodzież z naszej szkoły pod opieką wychowawców i nauczycieli uczestniczyła                     w spektaklu „Poskromienie złośnicy”-  komedii Williama Szekspira napisanej około 1592. Utwór jest jednym z pierwszych dzieł Szekspira, zbudowanym  z pięciu aktów, akcja rozgrywa się w Padwie. Podobnie jak inne komedie Szekspira kończy się happy endem. Wizja reżysera, który „przełożył” sztukę na współczesne realia zaskoczyła nas i sprawiła, że dostrzegliśmy uniwersalizm tego dzieła.

Teksty Szekspira są jak negatyw, który zanurzony w ciemni w roztworze wywoływacza ujawnia zapisany na nim rzeczywisty obraz. Ta dramaturgia zaczyna brzmieć dopiero w zderzeniu z konkretnymi czasem, przestrzenią i aktorami.                                                                        Staje się wówczas bezwzględnym lustrem podstawionym rzeczywistości.                       Lustrem – nie zaś samą rzeczywistością.                                                                                      Podczas wykładu odkryliśmy kilka tajemnic epoki elżbietańskiej, analizując funkcje oraz znaczenie ówczesnego życia teatralnego. Na podstawie „Poskromienia złośnicy” pogłębiliśmy także znajomość cech dramatu szekspirowskiego.                                               Wraz z uczniami zastanowiliśmy się,  jaki jest Szekspir nam współczesny: kiedy patriarchalne społeczeństwo chwieje się w posadach, kobiety odważnie upominają się o swoje prawa, a za oknem szaleje zaraza?